Helsinki
Bruxelles
Lisbonne
News and Archives of Jacques Delors
News & Archives from
Jacques Delors
Access
Support the Jacques Delors Institute!
Click here
Subscribe to our newsletter
Subscribe to our newsletter
Read our newsletter
News releases
Appointment of Mr Sébastien Maillard as Director of the Jacques Delors Institute
4/09/2017 - nconti
Enrico Letta Appointed President of the Jacques Delors Institute
5/07/2016 - nconti
New European report calls for the protection of film diversity
20/11/2014 - sbaz
The European Initiative Prize 2014 awarded to Y. Bertoncini & T. Chopin
27/06/2014 - lmarnas
The European Union, its legislations and its powers
20/05/2014 - lmarnas
Press reviews
Yves Bertoncini in the media in 2016
9/05/2017 - nconti
The Jacques Delors Institute in the media in 2016
2/05/2017 - nconti
Jacques Delors in the media in 2015
13/05/2016 - nconti
Yves Bertoncini in the media in 2015
31/03/2016 - nconti
The Jacques Delors Institute in the media in 2015
31/03/2016 - nconti
Author
Yves Bertoncini

Yves Bertoncini

Yves Bertoncini has been Director of the Jacques Delors Institute (2012-2017). He assists the ...
DIARY
Search
Themes :
Select ...
Choose a theme
Types :
Select ...
Choose type
Dates :
Select ...
Validate
Medias

Yves Bertoncini in PAP about Donald Trump election victory from a European and French point of view

on November 9, 2016, 19:20
Mentions - Yves Bertoncini
Print
Send by e-mail

Yves Bertoncini, our director, is interviewed by the Polish news agency PAP about Donald Trump election victory, in an article entitled: "Francja/ Komentatorzy po wyborach w USA: "wielka niewiadoma", on November 9, 2016.

Francja/ Komentatorzy po wyborach w USA: "wielka niewiadoma"
Francuscy politycy ostrożnie odnoszą się do zwycięstwa Republikanina Donalda Trumpa w wyborach na prezydenta USA, a komentatorzy mówią o "wielkiej niewiadomej”. Jak podkreślają, „nasze czujniki okazały się nieprzydatne”.
Przywódczyni populistycznego Frontu Narodowego Marine Le Pen wysłała gratulacje Donaldowi Trumpowi jeszcze przed zdobyciem przez niego wystarczającej do zwycięstwa liczby głosów elektorskich.
Minister spraw zagranicznych Jean-Marc Ayrault powiedział w wywiadzie radiowym, że „nasuwa się wiele pytań”, gdyż Francja jest sojusznikiem USA i „trzeba wspólnie pracować".
Według byłego premiera Dominique’a de Villepina „zwycięstwo Trumpa pokazało, jak zgubne jest nasze zadufanie, jak daleko jesteśmy od rzeczywistości”. Jako przejaw tego braku realizmu wymienił „izolowanie Rosji”.
Minister środowiska Segolene Royal oświadczyła w Marrakeszu, gdzie trwa konferencja klimatyczna, że wybór Trumpa „nie może powstrzymać” zawartych w Paryżu porozumień w sprawie przeciwdziałania ociepleniu klimatu, gdyż przewidują one, że „przez trzy lata nie można z nich wyjść”.
„To, co mówi Trump, należy brać poważnie, ale nie dosłownie” – skomentował wcześnie rano w radiu France Info historyk Thomas Snegaroff, specjalista od Stanów Zjednoczonych.
„Po Brexicie i tych wyborach wszystko robi się możliwe. Pewien świat się kończy na naszych oczach. Zawrót głowy” – napisał na Twitterze ambasador Francji w USA Gerard Araud.
„(Wyborcy) nie chcieli dziedziczki, która uważała, że prezydentura się jej należy. To ktoś niezdolny, by przekonać ludzi do swych idei” – uznała w kanale BFM TV korespondentka i komentatorka londyńskiego "Daily Telegraph" Anne-Elisabeth Moutet.
Natomiast według specjalisty od Stanów Zjednoczonych BFM TV Harolda Hymana „stoimy przed wielką niewiadomą". "Nikt dziś nie jest w stanie powiedzieć, jaką możliwość wprowadzenia w życie wyborczych obietnic będzie miał Trump jako prezydent” - oznajmił.
Olivier Piton, adwokat pracujący we Francji i USA, ubolewał, że "nie zauważyliśmy pęknięcia Ameryki, nie widzieliśmy rozpaczy spauperyzowanych klas średnich – nasze czujniki wykazały całkowitą nieprzydatność".
Yves Bertoncini, dyrektor think tanku Instytut Jacques'a Delors "Nasza Europa", powiedział PAP, że "okaże się czy prezydentura Trumpa to katastrofa, czy też nie, czy można porównać ją z Brexitem, który przyniósł nieporządek i niepewność”.
Zdaniem politologa „amerykańska niespodzianka” nie zwiększa szans Marine Le Pen na zostanie prezydentem Francji. „Dwie tury wyborów prezydenckich we Francji powodują, że nawet jeśli zwycięstwo Trumpa pozwoli Marine Le Pen zdobyć dodatkowe głosy w pierwszej turze, to i tak zwolennicy przegranych kandydatów będą w stanie pozbawić ją zwycięstwa w drugiej turze. Szczególnie jeśli jej przeciwnikiem będzie kandydat prawicy” - komentuje.
Według Bertonciniego znaczenie wyboru Trumpa dla Europy będzie zależeć od jego działań w pierwszych miesiącach i reakcji Władimira Putina. „Dotąd NATO było gwarancją bezpieczeństwa Europy, dla Francji, jak i dla Polski. Czy jeśli NATO przestanie działać, Europa – między Putinem a (prezydentem Turcji Recepem Tayyipem) Erdoganem – pomyśli poważnie o własnej obronie? W okresie przejściowym i w początkach prezydentury Trumpa, Kreml, Państwo Islamskie i inni wrogowie testować będą zapewne zarówno Amerykę, jak i Europę” - przewiduje.
Z Paryża Ludwik Lewin (PAP)
llew/ ksaj/
25674616
Copyright © PAP SA 2016 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Contact - Sitemap - Legal - Vacancies
Jacques Delors Institute - 19, rue de Milan - 75009 Paris - Tel. +33 1 44 58 97 97 - Email: info@delorsinstitute.eu
Jacques Delors Institut – Berlin, Pariser Platz 6, 10117 Berlin
Powered by Walabiz
We use cookies on our website.
If you continue to use our website you consent to the use of cookies.